شنبه 1388/06/21

Piranha

پیرانا ((PIRANHA))

پیراناها از جمله ماهیان گروهی آمریکای جنوبی وبومی رود خانه آمازون می باشند که از جمله خطرناک ترین ماهیان دنیا محسوب می شوند طوری که آن را 5 برابر از کوسه سفید خطرناکتر می دانند البته پیرانا از خانواده بسیار بزرگی است حتی خود پیراناها هم از انواع متنوعی تشکیل مي شوند از جمله پیرانای ناتری ، پیرانای خالدار، پیرانای شکم قرمز و000 که البته همگی خطرناک نیستند مثلا پیراناهاي شکم قرمز تنها به جانداران زخمی ومرده هجوم می آورند ، اما پیرانای ناتری به هر جانداری حمله می کند و باداشتن فک های بسیار قوی و پر از دندانش می تواند هر نوع گوشتی رابدرد وببلعد؛ که یکی از مشکلات دامداران آن منطقه را همین پیراناها به وجود آورده اند به طوری که در فصل کوچ یا عبور دسته جمعی گله از رودخانه مشکل آفرینی می کنند. برای حل این مشکل گله داران در سال گاوی را که از همه ضعیف تر است در نزدیکی گله رها می کنند تا برای  خود  بچرد و زحمتی را متحمل دامداران نکند و هنگام عبور از رود خانه گاو ضعیف ولاغر را در پایین رودخانه رهامی کنند ودر زمانی که پیراناها مشغول خوردن گاو هستند گله رااز بالای رودخانه عبور می دهند .

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:23 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1388/06/21

Silver Dollar

 سيلور دالر(Silver dollar)  ماهي صلح طلبي است و اگر چه گياه خوار است ولي خانواده پيراناها مي باشند.آنها ميتوانند براي10سال و يا بيشتر زندگي كنند و نياز دارند تا به صورت گروهي در گروههاي حداقل6-3 تایی نگهداري شوند.سيلور دالري كه به تنهايي نگه داشته شود دچار شوك و استرس خواهدشد وممكن است بسيار زود بميرد) البته امكان هم دارد كه زنده بماند ولي بهتر است حداقل3عدد داشته باشيم) اين ماهي تا 15-20 سانتيمتر بزرگ مي شود كه با توجه به فرم دايره اي بدنش نسبتاً بزرگ بنظر ميرسد.

اين ماهيها در آكواريم هاي درازتر بهتر نگهداري ميشوند زيرا با الگوهاي طبيعي و محل زندگي آنها مطابقت دارد.ماهيان بسيار صلح جويي هستند و اگر يكي ازگروه آنهامريض شوند بايد فوراً به آكواريم ديگري منتقل شوند زيرا ممكن است هم گروههاي ديگر به آنها حمله كنند.سيلور دالرها همزيستي خوبي با سيلورشارك و انواع شارك ها ، تورامي ها و ...دارند.عمدتاً نرها بزرگتر از ماده ها هستند و باله هاي مخرجي نرها درازتر و نوك تيز است.بدليل آنكه گياه خوار هستندهر گياهي را كه شما در تانكتان نگهداري ميكنيد خواهند خورد. البته ميتوانيد از گياهان پلاستيكي در صورت علاقمند بودن براي تزئين آكواريم استفاده كنيدهمچنين ميتوانيداز روش زير كه بسيار هم عملي است استفاده كنيد بدين صورت كه ميتوانيد از گياهاني مانند کریپتون و...كه مزه ي تلخي دارند استفاده كنيد.روشنايي اندك و آكواريمي كه ته آن نسبتاً تاريك است براي اين ماهي بسيار مناسب است.گونه هاي مختلفي از اين ماهي كه داراي خط يا نقطه روي بدن هستند وجود دارد كه بعضي اوقات با پيرانا ها اشتباه گرفته مي شود.تخم ريزي آنها معمولاً در ساعات اوليه صبح و صبح بين گياهان کف انجام مي شود.ماده ها نزيك كف آكواريم تخم ريزي ميكنند و سپس آنها به ته آكواريم مي افتند بچه ها تقريباً در مدت سه روز از تخم ها بيرون مي آيند وضرورتي در جداكردن والدين از بچه ها وجود ندارد دماي آب بايد بين 25 تا 28 و pH آن نيزحدود 6الی7 باشدهمچنين سختي آب بايد كمتر از10

از درجه باشد.سيلور دالرها مي توانند بيش از 2000 تخم بگذارند.

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:21 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1388/06/21

Red Devil

این ماهی یکی از زیباترین و در عین حال یکی جذاب ترین ماهیها برای نگهداری ((معمولا انفرادی)) در اکواریومها میباشد
اطلاعاتی چند از این ماهی به قرار زیر است:
نام علمی:Amphilophus citrinellus
خانواده:سیکلیدها
مبدا:Central America, southern Mexico, Nicaragua, Costa Rica, Honduras
طول دوره زندگی:15 سال
معمولا در وسط تانک شنا میکنند
PH:7-7.8
سختی کلی اب:معمولی تا سخت
سایز بالغین:30-35 cm
رفتار اجتماعی:جنگجو
دمای اب:22-25°C
این ماهی زیبا در ایران به نامهای شیطان قرمز و گاهی میداس معروفست
این ماهی زیبا در امریکا بسیار محبوب و پرطرفدار است و همانند ایران به نام شیطان قرمزred devil معروفست
به شرایط اب زیاد سختگیر نیست
ولی نکته مهم اینست که احتیاج به تانک بزرگ حداقل 150*60*60 دارد
وجود ماهیان دیگر را نمی پسندد و معمولا انها را از بین میبرد
نرها دارای برامدگی بسیار جالبی بر روی سر خود میبشند که ماده فاقد این برامدگی میباشند
یسیار باهوش و وابسته به توجه صاحب خود میباشد
در مورد غذا کمی باید دقت بخرج داد و از غذاهایی با کیفیت بالا برای سلامتی و رنگ این ماهی شگفت انگیز استفاده شود
این ماهی برای مدت زیادی به 1 ماهی خوب و دوست داشتنی برای شما دوستاران این ماهی تبدیل میشود
نکته مهم دیگر استفاده از لامپهای فلئورسنت مخصوص اکواریومها برای تقویت رنگ برامدگی بسیار جالباشان ضروری میباشد
نکته بسیار جالب دیگر اینست که از هیبریدهای معروف میداس میتوان به پرت قرمز و ماهی زیبای فلاور هورنFlower Horn اشاره کرد.

 

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:20 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1388/06/21

Shark

تا جایی که من دیدم ماهی شارک دم قرمز جزو اولین ماهی هایی هست که علاقه مندان به اکواریوم اون رو میخرند و این بخاطر زیبایی و کنتراست رنگ این ماهیه که با داشتن بدنی کاملا سیاه دارای دمی قرمز و زیباست (البته نوع خاکستری اون الان زیاد تر شده).

مبدا این ماهی رو تایلند ذکر میکنن و ماکزیمم طولش رو 12 سانت، سریع بزرگ میشن و درجه اب مورد نظر برای این ماهی رو 22 تا 26 یا 27 اعلام میکنند.

اسم علمی اون Epalzeorhynchos bicolor هست و تانکی بزرگ همراه با گیاه و جاهایی برای پنهان شدن رودوست داره. ماهی Albino Red Tailed Shark هم از همین خانواده هست.

 

تو غذا خوردن سختگیر نیست و حتی به پولکی هم عادت میکنه.

بعضی عقیده دارن که اب مناسب اون کمی اسیدی باید باشه و بعضی کمی قلیایی رو ذکر میکنن.
من خودم اون رو ابی مناسب ماهی دیسکس (یعنی با اب اسیدی) نگه داشتم و مشکلی نداشته.

سطح پائینی اکواریوم شنا میکنه و نور زیاد رو دوست نداره، به تجربه من اغلب ماهی هایی که رنگشون سیاه هست نور زیاد در اکواریوم رو نمی پسندند (شاید استثنا هم وجود داشته باشه.)

چیزی که در مورد این ماهی باید ذکر کرد رو حیه تهاجمی این ماهیه که با بزرگ شدن ماهی شدت میگیره و در درجه اول به ماهی های هم نوع خودش و در درجه دوم و سوم به ماهی هایی که فرم بدنی مشابه خودشون دارن یا در سطح پائین اب شنا میکنن حمله میکنه.

بنظر من بهتر اینه که این ماهی در اندازه کوچک خریداری بشه و در تانک شما بزرگ بشه تا روحیه تهاجمی کمتری داشته باشه.
باماهی هایی که سریع شنا میکنن و تا حدودی بزرگتر از خودش باشن و در قسمت میانی و سطح اب شنا کنن کمتر درگیر میشه برای همین ماهی رنگین کمان و بارب ها انتخاب خوبی هستند.

بارها در ماهیران مرتضوی دیدم که این ماهی رو به مشتریانشون بصورت جفت میفروشند که اشتباهه و دو ماهی با هم در گیر میشن. مگر اکواریوم بزرگ باشه.

برای همین رو حیه تهاجمی نسبت به همنوعه که تکثیرشون در تانک بسیار نادره ولی با داشتن حوضچه های پرورشی این ماهی رو تکثیر میکنن.

نر و ماده رو میگن از روی کشیدگی باله پشتی میشه تشخیص داد.

 


 

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:15 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1388/06/21

Texas


تگزاس سیچلاید به نامهای تگزاس و سیچلاید مرواریدی در بین ماهیان زینتی معروف میباشد

درای نام علمی Cichlasoma cyanoguttatum است

بومی مکزیک و آمریکای مرکزی میباشد

اول از همه بگم تگزاس انتخاب کسانی هست که 1 ماهی کمدردسر و سر سخت نسبت به شرایط آب و آکواریوم و بشدت جنگجو در عین حال همراه با تخمریزی آسان

ماهی تگزاس تا اندازه 30 cm در آکواریوم میتواند برسد

دارای رژیم غذایی گوشتخوار تا همه چیز خوار میباشد

Ph آب را در محدوده 6.5 تا 7.5 حفظ کنید
میتواند در آبی با درجه حرارت 23-30 درجه سانتیگراد زندگی کند

طول عمر:10_15 سال

بسیار قوی و قلمروطلب میباشد بنابراین یکی از گزینه های خوب برای تانکهای با سیچلایدهای درشت و قوی هیکل میباش((این ماهی را نمیتوان با اسکار-فلاور هورن-زندانی و از این رده نگه داشت ))

ماده ها کوچکتر از نرها میباشند و دارای رنگی به مراتب روشنتر و در هنگام تخمریزی دارای آلت تناسلی U شکل و همچنین در هنگام تخمریزی لکه های ماتیل به صورتی در روی باله پشتی خود هستند نرها درشت جسه ترو زیباتر و دارای کله ای برامده به نام تاج و آلت تناسلی v شکل در فصل تخمریزی هستند

شرایط تخمریزی مانند ماهی اسکار میباشد و در روی سنگ سطح صاف و یا گودالی تخمریزی که تعداد تخم ها به 250-1000 عدد میرسد و تخم ها بعد از 4-7 روز تبدیل به بچه ماهی که بعد از جذب زرده باید با آرتیمنیا یا مواد غذایی ریز تغذیه گردند


به تگزاس میتوانید گوشت-و سبزیجات مختلف و ...بدهید

تا حال حاضر 3 نوع تگزار در بازار وجود دارد 1.بلو تگزاز 2.تگزاز سبز 3.تگزاز قرمز*((بسیار نایاب و ارزشمند))


ماهی تگزاس را میتوان با بعضی از گونه های دیگر ترکیب کرد و سیچلایدهای رده جدید را بدست آورد
1 موردی کلیدی که من میگم امیدوارم دوستان با ذوق این مورد رو دنبال کنند ترکیب تگزاز نر با ماهی پرت قرمز ماده اصل که منجر به بوجود آمدن بچه تگزازهای قرمز میشود

ماهی تگزاز به تانکی در حدوده 170 لیتر به با فضای آبی در تانک احتیاج دارد

سیفون و تعویض مرتب آب برای تانک تگزاز فراموش نشود.


نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:13 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1388/06/21

Knife

چاقو ماهی ( Clown Knife Fish, Featherback Fish, Spotted Knife Fish )

نام اين ماهي نايف يا همان چاقو ماهي است . علت نام گذاري آن هم به اين دليل است که ظاهر و فرم بدني اين ماهي شبيه يک چاقو است . از خانواده ي  Notopter Idae   است و با نام علمي  Notopterus Chitala  شناخته مي شود و به نواحی : تایلند ، هند ، مالزی ، سوماترا و برنئو تعلق دارد .

ماهي نايف فوق العاده متجاوز و داراي خلق و خوي وحشي هستش . بدن اين ماهي داراي نقش و نگار هاي زيبايي هست و فقط رنگ توسي اين ماهي به ايران وارد شده که از گونه هاي ديگر هم کم خطرتر و داراي نگهداري آسانتر مي باشد . ولي داراي رنگ ها و انواع ديگري هم هست و تاکنون 7 نوع از آنها شناسايي شده اند . اين ماهيها همه چيز خوار هست و هر چيز رو به سادگي ميبلعد ولي در غذا خوردن کمي سختگير هستند که ميتوان با مرور زمان اين مسئله رو بر طرف کرد . دندان هاي تيزي دارد و داراي دو فک بالا و پاييني هست . هم در فک پاييني و هم در فک بالايي 2 دندان نيش دارد و در کل 12 دندان دارد . دقيقا مثل يک بچه ي 2 ساله ميماند که بايد به زور به او غذا داد . ( در غذا خوردن فوق العاده بي ميل هستند ). با وجود اينکه ماهيان خشني هستند ، فوق العاده خجالتي اند و از نور فراري اند و فقط شبها در آکواريوم جنب و جوش دارند . براي همين شما بايد هميشه يک مخفي گاه درست کنيد تا نايفتان در روز در آن مخفي شود . يکي از نکات جالب اين ماهي اين هستش که هم ميتواند به جلو و هم به عقب شنا کند . داراي استخوان هاي غضروفي مانند و بسيار نرم هستش که در کمترين فضا قادر است چرخش 360 درجه داشته باشد .

این ماهی با سیکلید گور خری شدیدا مشکل دارد ، به طوری که ممکن است همدیگر را تلف کنند . پس از نگه داشتن این ماهی با سیکلید گوره خری  جدا پرهیز کنید .

در طبیعت گاه تا اندازه ی ۱ متری هم دیده شده اند ولی در آکواریوم بعید است حتا به ۴۰ سانتی متری برسند . سن بلوغ این ماهی در حدود ۱۳ تا ۱۶ ماهگی است و تا ۵ سال هم عمر مفید خواهند داشت . آنها در سن بلوغ تقریبا ۳۰ سانتی متر میشوند . ( اگر از نوزادی در آکواریوم حضور داشته اند )‌ بعد از آن نایف ها باید به صورت تکی یا به صورت جفتی نگهداری شوند . ( فقط ۱ جفت داشته باشید ) .نایف های نر اصلا تحمل یکدیگر را ندارند و به همین دلیل باید آکواریوم خود را به نایف ها اختصاص دهید . برای داشتن یک جفت نایف خوب باید کل آکواریوم خود را به نایف ها اختصاص دهید .

هنگام جفت گیری نایف نر به صورت مورب در کنار نایف ماده حرکت میکند . و پس از آن آنها در مکان تاریکی که ساخته اید تخم ریزی خواهند کرد . هر نایف ماده قادر است بیش از ۱۰۰۰ تخم بگذارد . تخم ها بعد از ۷ تا ۸ روز به لارو تبدیل میشوند . لاروهای نایف فوق العاده ضعیفند و بعد از ۳ روز که از تخم در آمده اند ، شما باید آنها را به خوبی تغذیه کنید تا تلف نشوند .

تشخیص نر و ماده بودن نایف ها هم در نوع خود مشکل است ولی نر ها معمولا کشیده تر و دراز تر هستند و در خالهای و لبه های روی بدن پر رنگ ترند .

برای نگهداری هرچه بهتر نایف ، بخاری باید درجه ی ۲۶ را داشته باشد و PH آب هم 6 تا 7 است .

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:11 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1388/06/21

Frontosa

سيچلايد فرونتوزا

نام : Frontosa Cochlid

نام علمی : Cyphotilapia Frontosa

حدود 40 سال پيش فرونتوزا به آکواريوم دارها معرفی شده است و امروزه همان طور که هميشه بوده ، گونه اي مشهور به شمار می رود . بخش از ويژگی های بارز اين ماهی برای آکواريوم دارها ، بر آمدگی عظيم پشت آن است که به سرش شکل خاصی می بخشد و همچنان که ماهی رشد ميکند اين برامدگی نيز بزرگتر می شود.

اين سيچلايد بزرگ که تا 35 سانتيمتر ( 15 اينچ ) رشد ميکند بومی درياچه تانگانيکا در آفريقاست ، جايی که در اعماق 20 تا 30 متری يافت ميشود . از لحاظ رفتار شناسی بايد توجه داشت که در محل سکونتش در اعماق ، گاه برای چند روز و چند شب کاری انجام نمی دهد . در هر صورت ، در حدود 15 دقيقه پيش از طلوع خورشيد ( وقتی بيشتر ماهيها به آرامی در خوابند ) فرونتوزا از خواب برخاسته و به اطراف حرکت کرده و به سرعت بسياری از ماهيهای در خواب را شکار کرده و ميخورد . دقيقاً چنين چيز مشابهی پس از غروب خورشيد هم رخ ميدهد .
فرونتوزا در اسارت گونه اي آرام و صلح جوست و نياز به يک آکواريوم بزرگ دارد ( در يکی از سايت های خارجی خوندم که برای نگه داری از 8 عدد فرونتوزا نياز به يک آکواريوم با ظرفيت 750 ليتر آب داريم ) و ميتوان اين ماهی را با ديگر سيچلايد های آرام نگه داری کرد ولی ماهيهايی که در کنار فرونتوزا هستند بايد کوچکتر از فرانتوزا ( به اندازه 4/3 ) باشند تا مشکلی پيش نياد .
دمای نگهداری از اين ماهی بايد بين 25 تا 28 و آب نيمه سنگين تا سنگين ( 18 - 8 ) و قليايی ( 9 - 5/7 ) را می پسندد .
چون اين ماهی در اعماق آب زندگی ميکند ، نياز به اکسيژن زياد دارد و در آکواريوم بايد اکسيژن رسانی قوی صورت بگيرد .
مانند اکثر سيچلايد ها ، تخم ها و لارو ها را ماهی ماده در دهان نگهداری ميکند .
طبقه شنای اين ماهی کف و پايين است و بيشتر تمايل دارد غذا به کف آکواريوم بيايد . نسبتاً ترسو است و کم تحرک .

 

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:7 |  لینک ثابت   • 

شنبه 1388/06/21

Barb

نام علمی: Puntius tetrazona
نام های عمومی: بارب سوماترا، بارب ببری
Cyprinidae خانواده:
دمای مناسب: 70 تا 78 فارنهایت(21-26 سانتی گراد)
Ph: 6-7.5
Dh: 5-15
نگهداری: آسان
اندازه: 3 اینچ (8 سانت)
نور: پر نور
اصلیت: سوماترا، بورنو، اندونزی
طول عمر: 3 سال
حداقل حجم تانک: 20 گالون
تغذیه: همه چیز خوار، دل، غذاهای منجمد و زنده را بیش از همه چیز دوست دارند.
نقاط جای گیری در تانک: تمام نقاط تانک
تشخیص جنسیت: ماده بزرگ ترو کم رنگ تر است. نر پررنگ تر، کوچک تر و دارای دماغی قرمز و انتهای باله اش قرمز است.
بارب ببری ماهی اجتماعی است و دارای بدنی نارنجی/طلایی با خط هایی سیاه رنگ است. گونه هایی از این
ماهی به رنگ های سبز و سفید هستند.(بیشتر سایت های انگلیسی گرین بارب و بارب حلب رو گونه هایی از تایگر می دانند و به گرین بارب می گن گرین تایگر بارب و به بارب حلب می گن آلبینو تایگر بارب). بهتر است این ماهی را حداقل در دسته های 6 تایی نگهداری کنید.

 

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 0:49 |  لینک ثابت   • 

جمعه 1388/06/20

Louch

نام علمی ماهی : Botia macracantha
نام عمومی ماهی : لوچ دلقک
خانواده : Cobitidae
خاستگاه : سامارتا , بارنیو و Indonesia
PH : 7 (
تقریبا خنثی )
دما : 26-30 درجه سانتیگراد
غذا : همه چیز خوار : غذای زنده, دل گاو, غذای فریزی و خزه دریایی
اندازه تانک مورد نیاز : 80 گالن
سطح شنا : معمولا در کف آب
رفتار و نوع تولید مثل :
این ماهی بسیار خجالتی است و جزو ماهیان شب زیست است .تخته سنگها و غارها و لوله های پلاستیکی محیط بسیار خوبی برای مخفی شده لوچ است . اما سرانجام لوچ شما یاد می گیرد که از مخفیگاه خود بیرون بیاید .
این ماهی بندرت در اسارت تکثیر شده است . ماهی ماده نسبت به نر لاغر تر است و همینطور ماهی نر باله انتهایش بزرگتر است .

 

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:25 |  لینک ثابت   • 

جمعه 1388/06/20

Fighter

یکی دیگر از انواع لابرینت ها که بسیار زیبا و زینتی است و سازنده حباب هوا بر روی آب برای تخم ریزی است ماهی جنگجو یا فایتر می باشد این ماهی را میشه گفت که همه می شناسند چون همه پرورش دهندگان ماهی برای یکبارهم که شده این ماهی را در یک تنگ کوچک و به تنهایی و یا با دیگر ماهیها نگه داشته اند ، ماهی فایتر چندین اسم دارد که عبارتند از: جنگجوی سیامی ، بتا اسپلندنس ، خروس ماهی ، که هرکس با یک اسم آن را می شناسد و میشه گفت که در تمامی مغازه ها یافت می شود ، این ماهی در رنگهای جالب از قرمز تیره تا بنفش موجود می باشد.

در بعضی از کشورها چون تایلند و یا سنگاپور از این ماهی برای شرط بندی استفاده می کنند و بر روی آنها همانند خروسهای جنگی شرط بندی می کنند که برای این کار کافی است تا دو نر از این ماهی را در یک آکواریوم قرار دهید تا با یکدیگر جنگ و جدال نمایند و آنقدر این این کار را ادامه می دهند تا یکی بر دیگری غلبه نماید.

ماهی فایتر را می توان داخل یک لیوان یکبار مصرف بدون هوای پمپ نگهداری نمود و اگر دمای محیط مناسب بود ( بین 22 تا 25 ) می توان بدون بخاری هم نگهداری نمود ولی بهتر آن است که در یک آکواریوم و با یک هوای بسیار کم با ماسه و گیاه نگهداری نمود چون این ماهی نسبت به سرما حساس بوده و رنگ جالب خود را در دمای بین 28 تا 30 درجه سانتیگراد نمایان می کند.

ماهیهای فایتر را باستثنای نوع نر می توان گروهی هم نگهداشت حتی می توان ماهیهای نر و ماده را هم تا رسیدن به دوران بلوغ با همدیگر نگهداشت اما بعد از این دوران نمی توان آنها را با یکدیگر نگهداری نمود چون بلافاصله شروع به جنگ و جدال می نمایند و آسیبهای جدی به یکدیگر می رسانند.

تشخیص جنسیت:

جنس نر:

1: دارای باله های کشیده و درازی است.

2: جثه ای بزرگتر دارد.

3: بیشتر گوشه گیر است.

4: دارای بدنی کشیده است.

5: دارای لبهایی کلفت و دهانی بزرگ است.

جنس ماده:

1: دارای باله های کوتاهتر نسبت به جنس نر می باشد.

2: چثه کوچکتراز جنس نرش دارد.

3: فعالتر از جنس نر است.

4: دارای بدنی جم و جورتر از نر هاست.

5: دارای لبهایی باربکتر و دهانی کوچکتر از جنس نر می باشد.

تکثیر ماهی فایتر:

همانطور که گفتم ماهی فایتر برای تکثیر بر روی آب حبابهای هوا می سازد پس برای این منظور باید یک آکواریوم متوسطی را که فقط دارای یکی دوتا  شاخه گیاه ( سعی کنید که از گیاه سیوی استفاده نمایید ) هست و با ماسه پوشانده نشده است را انتخاب و ماهی نر را داخلش بیاندازید و روی آب در قسمتی از آکواریوم یک تکه کیسه پلاستیکی ( کیسه فریزر ) یا برگ مصنوعی پهن کنید تا ماهی نر زیر این محل را از حباب پر کند و با این کار هم نظر ماهی ماده را به لانه جلب و همچنین محلی برای نگهداری تخمها می سازد.

«  برای این کار (  لانه سازی با حباب ) کافیه که ماهی نر را به چنین محلی رها کنید و یا یک آئینه پشت جداره آکواریوم قرار دهید و یا اینکه ماهی ماده را در ظرفی شیشه ای داخل آکواریوم تکثیر آویزان نمایید تا هم ماهی نر تحریک به لانه سازی شود و هم اینکه ماهی ماده با دیدن جنس نر شروع به ساختن تخم داخل شکمش نماید ».

بعد از ساختن لانه توسط ماهی نر ماهی ماده را به داخل آکواریوم رها کنید تا با یکدیگر تخم ریزی نمایند و اگر ماهی نر ماهی ماده را به شدت زد و از خود دور ساخت در این موقع باید ماهی ماده را فوری از محل دور سازید و در ظرف شیشه ای باز هم آویزان کنید و خوب هم تغذیه اش نمایید چون با زدن ماهی ماده توسط نر دو علت وجود دارد یا ماهی ماده را نپسندیده و یا هنوز لانه اش را کاملا" تمام نکرده است و بعد از یک روز باز هم آن را به محل رها سازید و اگر باز هم به زد و خرد پرداخت دوباره همان کاره جدا سازی را انجام دهید و تا زماهی باید این کار را انجام دهید که ماهی نر راضی به تخم ریزی باشد و اگر هم زیاد سخت گیری نمود باید ماده دیگری را جایگزین ماده اولی نمایید تا شاید جواب داد و اگر باز هم ماهی نر به زد و خرد پرداخت اگر راضی به تعویض ماهی ماده دیگری بودید که هیچ ولی اگه از این کار خسته شدید بهتره که این دفعه خود ماهی نر را تعویض نمایید و ماهی نر دیگری را برای تخم ریزی خریداری نمایید.

ولی نه اگه بار اول یا بار دوم ماهی نر ماده خود را پذیرفت. سعی می کند که ماده را به سمت لانه بکشد و برای این کار به طرف ماهی ماده رفته و کمی جلوی آن به رقص جالبی می پردازد و بعد از آن فورا" به سمت لانه بر می گردد تا ماده را هم پشت سر خود به طرف لانه بکشد و با آمدن ماهی ماده به زیر لانه ماهی نر خود را به یک سمت خم کرده تا ماده را بتوان بگیرد. ماهی ماده نیز خود را خیلی شل و ول نگه می دارد تا ماهی نر بتوان به راحتی آن را در آغوش بگیرد و بچرخاند.

بعد از انجام این حرکت ماهی ماده شروع به تخم ریزی می نماید و ماهی نر هم همزمان با آن اسپرم پاشی می کند و با مشاهده تخمها . ماهی ماده را رها کرده و به طرف تخمها شنا می کند و همه آنها را با دهانش جمع کرده و با کمی هوا مخلوط می کند و داخل حباب به جمع دیگر حبابهای لانه اش اضافه می نماید و این کار را تا زمانی انجام می دهند که دیگر کار تخمریزی به پایان رسیده باشد. بعد از اتمام تخم ریزی ماهی ماده را از محل دور کنید و در آکواریومی دیگر خوب تغذیه اش نمایید تا برای تخم ریزی بعد آماده باشد. ولی با ماهی نر کاری نداشته باشید چون این ماهی نر است که برای مدت 2 تا 3 روز از تخمها نگهداری می کند تا به لارو تبدیل شوند طی مدت زمان 24 ساعت تخمها تبدیل به لارو می شوند و تا شنای آزار نوزادان ماهی نر را از آنها جدا نمی کنیم چون ماهی نر شبانه روز زیر لانه به نگهبانی از نوزادانش می پردازد و اگر نوزادی از لانه جدا شد فورا" آن را با دهانش گرفته و به داخل لانه بر می گرداندپس از شنا کردن نوزادان باید ماهی نر را هرچه سریعتر از آنجا دور کنیم چون بعد از گذشت چند روز خود ماهی نیز شروع به خوردن نوزادان خودش می کند.

نوزادان را با غذایی چون آرتمیا نباید تغذیه نمود چون بقدری ریز هستند که قادر به خوردن لارو آرتمیاها نمی باشند و باید آنها را با غذاهایی چون :

1: زرده تخم مرغ

2: برگ کاهو

3: پوست موز خشک شده

4: موجودات تک سلولی یا انفوزوئر

5: آردهای مخصوص

طرز تهیه این غذاها :

1: زرده تخم مرغ را بسته به اندازه آکواریوم  و تعداد نوزادانی که سر از تخم در آورده اند در یک ظرفی  با  آب حل کرده و داخل آب نوزادان بریزید.

2: برگ کاهو را بر روی آب آکواریوم نوزادان بیندازید و بدین ترتیب  جانوران میکروسکپی  ( موجودات تک سلولی ) مورد نیاز تقویت می شوند چون کاهو باعث ایجاد موجودات تاژکدار می شود که غذای خوبی و همچنین اولین غذا برای نوزادان خواهد بود ( کاهو را هم به صورت تازه و یا بصورت خشک و پودر شده می توان مورد استفاده قرار داد ).

3: پوست موز را بعد از خشک شدن خرد کرده و به صورت پودر در می آوریم سپس  آن را بر روی سطح خارجی آب لارو ماهیها می ریزیم چون پوست موز خشک شده هم همان کار کاهو را انجام می دهد.

4: برای تهیه انفوزوئرها کافیه یک ظرف شیشه ای را پر از آب کرده و در قسمتی از پنجره که نور مستقیم خورشید به آنجا زیاد می تابد ( حدود 6 تا 9 ساعت ) قرار دهید و بعد از جلبک بستن جداره های شیشه و به رنگ سبز در آمدن آب هر روز مقداری از این آب را به داخل آکواریوم نوزادان بریزید تا موجودات ریز تک سلولی را شکار کرده و بخورند « برای تهیه این آب باید این کار را یکی دو هفته قبل از تخم ریزی ماهیها انجام دهید.

5: آردهای مخصوص برای تغذیه لارو ماهیهایی را که قادر به خوردن آرتمیا نیستند می توانید از مغازه ها تهیه نمایید و در صورت نبود می توانید به روشهای بالا خودتان غذای لاروها را تهیه نمایید.

و بعد از گذشت 5 تا 6 روز می توانید لاروها را با آرتمیای تازه تغذیه نمایید همچنین ماهیهای مولد از این خانواده ( فایتر و انواع گورامیها و ماهی موزائیکی ) را می توانید بعد از گذشت 10 روز از تخم ریزی قبلی باز هم تکثیر نمایید.

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 0:48 |  لینک ثابت   • 

جمعه 1388/06/20

Severom

از خانواده سیکلید های امریکای جنوبی است.
تا 30 سانت رشد میکند
محل شنای ان در اکواریوم طبقه میانی وتحتانی است
پ هاش بین 6 تا 7.5 برایش مناسب است.
اب از سبک تا سنگین از 4 تا 15 در مقیاس المانی را تحمل میکند
دمای مناسب اب بین 24 تا 29 درجه سانتیگراد.
مخزن 200 لیتری برایش ایده ال است.
سعی شود یکی یا بیشتر از دو عدد در مخزن باشد.
از لحاظ خلق و خو در رده ماهیان کمی تهاجمی است ولی مانند دیسکس ماهی خجالتی هم محسوب میشود. .همانطور که میدانیم سیکلیدها ماهی هایی هستند با خلق وخو های بسیار متفاوت و عجیب
برای همین بهتر است در مخزن مخفیگاه هایی تعبیه شود که احساس امنیت کند.
چون عادت به کندو کاو در کف دارد بهتر است گیاهانتان را در گلدان بکارید.
اکثر غذا ها را با رغبت میخورد ولی غذای منجمد یا زنده را ترجیح میدهد.
همنشین مناسب برایش سیلور دالر سیلور شارک و همینطور با بیشتر کفخوار ها کنار میاید.
به ماهی های تازه وارد زیاد رحم نمیکند و گاهی تا سرحد مرگ با انها کلنجار میرود.
به سادگی تکثیر نمیشود.

سوروم ماهی نسبتن صلح جو و بومی آمریکای جنوبی و رودخانه آمازون هست و تا 20 سانتیمتر رشد می کنه . هر چند نباید زیاد به صلح جویی این ماهی دل بست چون بسیار حساس و قدرتمنده و حتی پیراناها هم جرات نزدیک شدن و درگیری با این ماهی رو ندارن بخاطر وجود آرواره های قوی و دندانها تیز در جلوی آرواره ها .

باله ی پشتی و مخرجی ماهی نر در مقایسه با ماده نوک تیز تر و اندازه ش هم درازتر از باله ی ماده است که این باله ها در ماهی نر تا نزدیکی باله ی دمی کشیده شده . رنگ نر و ماده در حالت کلی یکیه ولی ماده ها کمی رنگ پریده تر بوده و خطوط آبی رنگ در سر ماده ها خیلی کمه یا اصلن وجود نداره . نر بالغ باله های درازتر و نوک تیز تری دارد.ماهی ماده ( بالغ ) نقطه ی تیره رنگی روی باله ی پشتی درست در بالای دومین راه خود ( بین دومین و آخرین راه ) داره . در طول دوران تکثیر پرخاشگر می شن و به تعقیب ماهی های دیگه می پردازن . برای تکثیر باید اجازه داد ماهی جفت خودش رو خودش انتخاب کنه و بخاطر مشکل پسند بودن این کار ممکنه زمان زیادی طول بکشه . اولین نشونه انتخاب جفت , قفل کردن لبها و مجادله ی بین جفت غالب با نرهای دیگه ست . تکثیر اونها باید در تانکی مجزا انجام بشه .

کف مخزن باید از سنگ های تیره رنگ پوشیده شده باشه . این ماهی از داشتن مکان هایی برای مخفی شدن خوشش میآد که میشه از گلدان های سفالی استفاده کرد که علاوه بر ایجاد مکانی برای مخفی شدن سوروم ها , بستر مناسبی هم برای تخم ریزی اونها فراهم می شه . همچنین سوروم ها نسبت به شرایط بد آب حساس هستن چون بسیاری از بیماری ها به خاطر شرایط نا مطلوب آب در مخزن بوجود میاد . بعد از تخم ریزی بطور کامل از تخم ها نگهداری می کنن . ماهی ماده بالای سر تخم هایی که گاه تا 1000 عدد میرسه ایستاده و از اونها مراقبت می کنه . بچه در دهان والدین مراقبت می شن و فقط برای شکار کردن و غذا خوردن بیرون میآن . غذای مناسب برای بچه ها، آرتمیای تازه از تخم در اومده و یا ذرات ریز غذای خشک هست .


نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 0:21 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 1388/06/19

Green Terror

دوستانی که علاقه به داشتن سیچلایدهای باهوش-زیبا-آرام و خوب در امر غذا خوردن دارند گرین ترور میتونه 1 انتخاب بسیار خوب براشون باشه و از داشتن این ماهی تا مدتها لذت ببرند


اسم این ماهی در ایران گرین ترور و لی بیشتر به گرین تیلور نیز معروف است

این ماهی تابستان امسال از نظر دسترس بودن در بازار ماهیان زینتی بیشتر از سالهای قبل دیده میشه
در سال های قبل بچه این ماهی حدوده ض ماهش بفروش میرسید که اونایی که بزرگش میکردند به ندرت راضی به فروشش میکنن


دارای رنگی بسیار زیبا میباشد تا جایی که گاهی به جواهر سبز نیز در میان سیچلایده معروفست و دارای بدنی فشرده و بیضی گون میباشد و دور بالهایشان((باله دمی و پشتی حاله ای از رنگ قرمز میگیرد)) روی گونه های این ماهی رگه ها و رگچه هیی به رنگ سبز-آبی با توجه به سن و جنسیت ماهی وجود دارد))

بومی آمریکای جنوبی زیبا((اکوادور و پرو میباشد))
همه چیز خوار هست ((1 امتیاز خوب))

به شرایط آب مانند اسکار ماهیان زیاد سختگیر نیست ولی برای داشتن 1 گرین ترور زیبا باید آبی کریستاله و با کیفیت با PH در حدوده 6.5 تا 7.5 درجه آب 20-24°C ((در این درجه ماهی دراری رنگ سبز زیتونی بیشتری میباشد)) و 24-30°C (( ((در این درجه ماهی دراری رنگ تندتر و پر رنگتری هست))

نرها میتوانند به 20 cm و ماده ها 18 سانتیمتر برسند

درارای اخلاق نسبتا آرام تا مهاجم میباشد((نرها معمولا تدخو ترند))
نرها قلمروطلب میباشند

به فضایی در حدوده 200 لیتر به بالا احتیاج دارند ولی گاهی در50-60 لیتر نیز نگاهداری میشوند((معمولا برای فروش))

نرهای این ماهیان هنگاهیکه بالغ شدند بسیار زیبا و دوستداشتنی میشوند


تشخیص جنسیت این ماهی:گرین ترور نر در هنگام بلوغ در 6-8 ماهگی دارای حبابی زیبا بر روی سر خودش میشه((مانند فلاور هورن نر))ولی ماهی ماده دارای سر معمولی هست و ماهی نر معمولا درشت هیکلتر و بزرگتر از ماهی ماده میباشد مانند اسکار و بعضی از سیکلیدهای دیگر در هنگام تخمریزی میتوان اندام تناسلی ر شکل نرها و ع شکل ماده ها را مشاهده کرد در ماهیان نر دارای رگچه های معمولا آبی رنگ ودر باله زیرین از تنه تا کمی به طرف پائین باله ها درارای رنگ آبی هستند ولی ماده های دارای رنگ سبز و سبز زیتونی برای رگچه ها و باله زیرین قسمت حاشیه چسبیده به بدن هستن

دوستان اغلب میگند که ما ماهی نر رو تو هنگاه کوچیکیش نمیتونیم((1-3 ماهگی یا کمی بیشتر)) تشخیص بدیم((درستم میگن چون از 3-6 ماهگی میشه تشخیص داد)) که من 1 راهنمای کلیدی میکنم که در بیشتر گرین ترورها جواب میده:

اول باید تو مخزن گرین ترور ها به شکل- رفتار ماهی توجه کنید که ماهی های نر معمولا درشتر از بقیه و دارای رنگی تندتر میباشند
ولی راه حل بهتر دیگه اینه که رگچه های صورت نر ها معمولا بسمت رنگ آبی میل میکنه ولی برای ماهیان ماده سبز رنگ تا سبز زیتونی هست

ماهی نر را تنها نگاه میدارند ولی میتوان با ماهیانی مانند اسکارهای هم اندازه تا کمی بزرگتر و لجن خورها-دلقک -بلک گوست -پرت و..و گاهی سیچلاید طاوسی نگاهداری کرد
توجه شود این ماهی نباید با ماهیانی شبیه خود مانند گونه خود- بلو آکرا-سیچلاید افرا-جک دمپسی و.. نگاهداری شود)) و همچنین نباید با اکثر گونه های سیکلیدهای آفریقایی نگاهداری شوند((گاهی میتوان آنها را با مارمالاد سیکلیدها نگاهداری کرد))

برای تخمگذاری ماهی نر باید ماهی ماده را بپسندد که در صورت نپسدیدن ماهی ماده را میکشد
برای بهتر شدن شرایط پسند باید 2 ماهی را با توجه به قوانین و تجربیات سیچلاید دوستان آماده کرد

مانند اسکار ماهیان و بعضی از سیچلایدهی دیگر عادت به تخمگذاری بر روی سطوح صاف را دارند

والدینی بسیار خوب برای تخم ها و بچه های خود هستند و از بچه ها و تخم های خود بشدت مراقبت میکنند پس در هنگام تخمریزی و مراقبت از بچه هایشان نباید ماهی دیگری جز نر پدر و مادر گرین ترور در تانک باشند و استرس را از آنا دور کرد و شرایط مناسبی یرای آنا پدید آورد

برای دکوراسیون میتوانید از سنگ و حفرهای غارگون و گیاهان مصنوعی یا گاهی گیاهاین طبیعی در گلدان یا کوزه کاشته و .... شده استفاده کنید

در میان آنها گاه گونهای پیدا مشون که به رشد کامل خود نمیرسند و به کوتوله های گرین ترور معروفندنکته مهم:
در امر غذا دهی و کیفیت و حفظ فاکتورهای آبی بسیار دقت کنید

برای غذای این ماهیان باید از غذاهایی که رنگدانه های قرمز و سبز ماهین را بوجود می آورند استفاده کنید
وجود غذاهای با پروتئین بالا مانند قلب و گوشت بدون چربی برای رشدشون ضروری هست
سعی کنید به گرین ترورها رژیم غذای متنوع بهید
من به گرین ترورام در طول هفته غذاهای تترا سیکلید-تترا پریما-تترا فین-تترا پرو و قلب بدون چربی میدم

در صورت تغذیه صحیح این ماهی میتونه تا 10 سال عمر کنه و بسیار زیبا و دلفریب بشه

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:19 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 1388/06/19

Poly Petros


یک ماهی ایده آل برای کسانیکه علاقه به نگهداری از ماهیهای عجیب و غریب و با ظاهری ترسناک دارن . شکل ظاهری این ماهی شباهت زیادی به مار داره . در واقع جزو مارهای اولیه به حساب میاد که هنوز در محیط آب باقی مونده . این ماهی بازمانده نسل دایناسورهاست که تونسته بخاطر تنفس از شش و آب شش , نسل خودشو حفظ کنه . زادگاه این ماهی برکه ها و رودخانه های کم عمق آفریقاست . این ماهی در زمان خشکسالی حتا مهاجرت هم میکنه و از برکه ای به برکه دیگه میره و میتونه بیشتر از 8 ساعت در خارج از آب زنده بمونه . در آب کثیف و با اکسیژن کم هم قادر به حیات هست به دلیل تنفس ریوی . حالت شیمیایی آب نقشی در زندگی این ماهی نداره ولی بهتره آب کمی اسیدی باشه با pH 5 تا 6 . این ماهی گوشتخوار هست و از غذاهای پروتئینی و ماهی های ریز تغذیه میکنه . 2 باله بزرگ اصلی در دو طرف سر داره که هم حکم باله شنا رو دارن و هم پاهای حیوان به حساب میان . دندانهای ریز و تیغ مانندی داره و نحوه غذا خوردنش دقیقن مثل غذا خوردن سوسمارهاست و با بلعیدن غذا رو میخوره . شکل بدن بسیار جالبه . سر شبیه مارمولک و مار می مونه و بدن از فلس پوشیده شده و روی بینی هم 2 زائده کوچک دیده میشه . بینایی ماهی کم هست و از طریق بویایی مکان غذا رو تشخیص میده . در ایران به این ماهی " پولی " گفته میشه و 2 نوع اون رو هم میفروشن : یک نوع ساده که زمینه بدن طوسی با نقاط خاکستری ریز هست و ارزونتره و یک نوع اون که پلنگی هست و گرونتره و بین 10 تا 12 هزار تومان قیمت داره . این ماهی نیاز به آکواریوم بزرگ و ساده داره و باید با ماهی های گوشتخوار نگهداری بشه چون تجاوز کار و درنده ست . بهترین انتخاب برای این ماهی ماهی نایف و یا ماهی های درشت تر از خودش هست که با هم همزیستی خوبی دارن . بهتره آکواریوم با گیاهان طبیعی تزئین شده باشه و چند قطعه تزئینی کنده درخت در اون قرار بدین . بستری از شن نرم و ریز , کمی درشتر از ماسه های کنار دریا , برای این ماهی مناسبه چون لقمه های غذا رو میبلعه و احتمال داره که سنگ ریزه ها رو هم ببلعه و از طرفی چون روی ماسه ها میخزه و اغلب روی ماسه میشینه , ریگ نرم رو میپسنده ! دمای آب 27 درجه رو میپسنده اما در آب زیر صفر درجه هم به خوبی میتونه زنده بمونه و متابولیسم بدنش رو متوقف میکنه !!!!! به این صورت که تنفس رو بطور کامل قطع میکنه و روی آب بصورت واژگون قرار میگیره اما به محض اینکه در آب گرم انداخته میشه فوری شروع به شنا کردن میکنه . نکته بسیار جالب در این ماهی قابلیت انطباق پذیری بسیار بالای اون با هر شرایط محیطی هست ! از گرم و سردی بیشاز حد آب تا کمی هوا و نوع غذا و حتا بی آبی ! این ماهی از غذاهای خشک هم بخوبی تغذیه میکنه و از این نظر خیلی جالبه !!!!
ماهی چندان فعالی نیست و اغلب دوست داره در گوشه ای دراز بکشه . شب ها موقع خواب بدن رو به حالت مارپیچ در میاره درست مثل حالت چمبره زدن مار . حرکت بدن هم دقیقن مثل مار و بصورت زیگزاگ هست . انعطاف بدنی بالایی داره و خیلی زیبا حرکت میکنه و بسیار با وقاره . این ماهی زود بزرگ میشه و تا 30 سانتیمتر رشد میکنه و نیاز به آکواریوم بزرگ داره . تولید مثلش هم خیلی آسونه و در همون آکواریوم خودش تخم گذاری میکنه . بهتره درپوش آکواریوم رو ببندین چون این ماهی میتونه به بیرون بپره . هر چند نمیمیره چون از هوا تنفس میکنه اما ممکنه دچار آلودگی پوستی بشه و یا ضربه به بدنش وارد بیاد . خلاصه از هر جهت این ماهی بسیار ایده آل برای افرادی هست که تمایل به نگهداری ماهی های عجیب و غریب گوشتخوار دارن .

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:11 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 1388/06/19

Parrot Fish

پرت(با کسره حرف "ر" به معنی طوطی) سیکلید یا (Blood Parrot) ماهی ها یی هستند که به انها Man-Made Hybrid میگویند و در طبیعت وجود نداشته، بلکه با دستکاری های ژنتیکی ایجاد شده اند. مبدا تولید انها را جفت کردن ماهی های سوروم و یکی از سیکلید های امریکای مرکزی ذکر میکنند.
به همین دلیل این ماهی دارای اسمی علمی نیست.

دارای ناهنجاری های اسکلتال اندامها و جنسی است.

از ناهنجاری های اسکلتال، ستون مهره های خمیده وبدن گرد ان است که شنای حیوان را با مشکل مواجه میکند

دهان همیشه باز این ماهی که توانایی بستن انرا ندارد از دیگر ناهنجاری های ان است.که توانایی خوردن غذا از سطح اب را از این حیوان میگیرد.

وبالاخره ناراحت کننده ترین قسمت ناتوانی انها در بارور کردن تخمهایی است که با حداکثر تلاش سعی در بعمل اوری انها میکنند ولی در اکثریت قریب به اتفاق موارد ناموفق هستند (البته این مورد 100% نیست چون در طبیعت صد در صد وجود ندارد) تخمها علیرغم مواظبت شدید جفت، نرسیده و قارچ میگیرند و سرانجام توسط والدین خورده میشوند. (تاسف انگیز نیست؟)

15 و گاهی تا 20 سانتیمتر رشد میکند، بیشتر ماهی تهاجمی است ولی گاهی نه!
اب مناسب 24 تا 28 درجه سانتیگراد
همه چیز خوار
رنگ ثابت ان بیشتر نارنجی است و رنگهای دیگر که با غوطه ور کردن حیوان در رنگهای تند است بین 4 تا 6 هفته محو میشوند. در پ هاش 7 همینطور دمای بالای اب رنگ نارنجی شان بیشتر ثابت میماندو محو نمیشود.
طول عمر: تا ده سال
جایی برای پنهان شدن، نور کم وشنهای نرم کف را دوست دارد
با ماهی های تهاجمی سازگار نیست
همنشینان مناسب در تانک: شارک، کوریدوراس، سیلور دالر، سورد تیل و سایر سیکلید هایی که تهاجمی نباشند.

بسیاری از فروشندگان رده بالای ماهی های زینتی فروش انرا تحریم کرده اند و می گویند با داشتن 1500 تا 2000 گونه از ماهی های سیکلید بسیار بی انصافی است که برای رنگین کردن اکواریومتان بصورت مصنوعی بازاری برای اینگونه ماهی ها فراهم شود

پرت(با کسره حرف "ر" به معنی طوطی) سیکلید یا (Blood Parrot) ماهی ها یی هستند که به انها Man-Made Hybrid میگویند و در طبیعت وجود نداشته، بلکه با دستکاری های ژنتیکی ایجاد شده اند. مبدا تولید انها را جفت کردن ماهی های سوروم و یکی از سیکلید های امریکای مرکزی ذکر میکنند.


نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:7 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 1388/06/19

Oskar

نام خانواده: اسکار(ASTRONORUS OCELLATUS)

اسکار قرمز

طول: حداکثر 45 سانتی متر
سطح شنا: تمام سطح آب
مکانهای جاگیری :میان تخته سنگهاو گیاهان آبزی
نور مناسب: روشن ، بدون تابش مستقیم آفتاب
همزیستی: سازگار با همنوعان خود و ماهیان نسبتاً بزرگ
تغذیه: غذای زنده و گوشتی منجمد و خشک شده


خصوصیات فیزیکوشیمیایی : دما 25درجه سانتی گراد - سختی آب 15-10 درجه

- PH= 7.5

 

رفتار و نوع تولید مثل

: تخم گذار، اسکار ماهی بسیار کنجکاوی بوده و تا حدودی دست آموز است و غذا را از دست صاحبش دریافت کرده و همانند سگ ها میتوان آن ها را با دست نوازش داد. اسکارها جزو بزرگ ترین ماهی آکواریومی آب شیرین هستند .

اسکارها ماهیان بزرگی هستند. ماهیان با دوامی هستند که هم بین با تجربه ها و هم مبتدیان بطور مساوی موردتوجه است . همچنین برای کسانی که آکواریوم دار نیستند ، نیز اسکار بعنوان یک ماهی بزرگ ترجیح داده

می شود .

نام علمی که هم اکنون این ماهی با آن شناخته می شود:

ASTRONATUS OCELLATUS است . ASTRONATUS به معنی نشانه گذاری شدی بوسیله ستاره ای در پشت است .

همان طور که بیان شد اسکارها ماهیان بزرگی هستند. آنها میتوانند تا 35 cm رشد کنند . البته درست است که این سایز در آکواریم های معمولی بسیار نادر است ولی این ماهی در این گونه آکواریم ها تا حدود 25cm رشد میکنند . اسکارها باید در آکواریم هایی حداقل باندازه ی 45×45×8 نگهداری شوند . این اندازه به انها مکانهایی را برای حرکت کردن داده و به انها اجازه رشد کردن و بزرگ شدن می دهد . اگر میخو اهید اسکار به سایز واقعی خود نزدیک شود انرا در یک آکواریم بزرگ که دارای فضای کافی برای شنا کردن است قرار دهید و نیز فیلتراسیون آنها را به طور منظم انجام دهید .

اگرخواهان رشد آنهاهستیدشرایط آب آکواریم شما بسیار حیاتی است مخصوصاً زمانی که تمایل به تکثیر آنها دارید . اسکارها به تغییرات آب زیادی نیازمندند . اگر آنها برای مدتی در آب فقیر نگهداری شوند دیر یا زود نسبت به شرایط آب بسیار حساس خواهند شد و سپس برای پذیرش انواع بیماریها و مشکلات آماده خواهند شد . مهمترین و مطرحترین مشکل اسکارها حفره ایست که در سر آنها ایجاد می شود بنظر می رسد که حفره ی ایجاد شده در سر آنها همچون فرسایش خط پهلویی در ماهیان دریایی است که اصولاً مربوط به شرایط بد آب و کمبود ویتامین c می باشد . انگلهای روده منجر به کمبود ویتامین c و سپس حفره خواهند شد .

در نگهداری اسکارها داشتن درجه ای از شوری در آب حیاتی می باشد . اضافه کردن نمک زمانیکه اسکارها تخم ریزی کرده اند سرعت از تخم درآمدن بچه ها را بالا خواهد برد .

تغذیه اسکارها سخت نیست ولی بعضی اوقات با ناکامیهایی همراه خواهد بود . آنها هر چیزی اعم از ماهیهای زنده ، تا کرمهای خاکی را خواهند خورد ولی بعضی اوقات و نه اغلب آنها سعی میکنند با نخوردن بعضی چیزها صاحب خود را به سمت غذای مورد علاقه خود هدایت کنند . ولی شما میتوانید با تنوع غذایی و فراهم کردن غذای مورد علاقه شان در چنین دامی نیفتید . تغذیه با "پلت" ها ممکن است خیلی کثیف کننده باشد که در این شرایط به تعویض مداوم آب و فیلتراسیون مناسب نیاز است.

احتمالاً یکی از مسائلی که آنها را محبوب ساخته شخصیت آنهاست . اسکارها به صاحب خود وابسته خواهند شد که این رابطه در مقایسه با ارتباط آنها با سایرین متفاوت خواهد بود . آنها شبیه بچه ی۲ ساله ای هستند که اگر چیزی روال عادی خود را طی نکند و برخلاف خواسته آنها باشد قهر میکنند . البته این رفتار در آنها غیر عادی نیست . وقتی از چیزی راضی نباشند در کف آکواریم دراز می کشند تا اینکه همه چیز طبق خواسته شان تغییر کند

 

تشخیص جنسیت اسکارها هم نوعی هنر از نوع خودش است . البته با وجود اینکه بعضی از کتابها راههایی را مشخص می کنند که از جمله تفاوت در رنگ و حالات و ... است ولی بهترین و مطمئن ترین راه خریدن تعدادی اسکار جوان و بزرگ کردن آنها به منظور انتخاب یک جفت بصورت طبیعی از بین انهاست . تئوری ریاضی که در این مورد وجود دارد این است که اگر شما تعداد شش جفت یا بیشتر اسکار جوان بخرید طبق محاسبات ریاضی میتوانید حداقل یک جفت مناسب از انها را جدا کنید . این بهترین روش است اگر شما بخواهید و صبر لازم را داشته باشید. زیرا اسکارها باید به سن 18 ماهگی و اندازه 15- 20 سانتیمتر برسند تا قادر به تولید مثل باشند . ولی اگر شما عجله دارید یکی از راهها نگاه کردن به لوله تخمی و مقایسه آنهاست که در نرها نوک تیزتر است درحالیکه ماده ها دارای لوله تخمی کوچکتر و گردتری هستند ولی هنوز هم شما به تعدادي ماهی برای مقایسه نیاز دارید .

یکی از علائمی که نشان می دهد اسکارها برای تخم ریزی آماده هستند اینست که انها شروع به پاک کردن مکانی خواهند کرد و یا حفره ی عمیقی برای تخم ها ایجاد خواهند کرد . هم ماهی نر و هم ماده اینکار را انجام خواهند داد . هر دوی آنها نگهداری و مراقبت از خانه را بین خود تقسیم کرده و حمایت و بزرگ کردن بچه ها را انجام می دهند . روحیه تهاجمی آنها در طول مدت تخم گذاری و پرورش بچه ها افزایش خواهد یافت . بچه ها تقریباً پس از 4 روز از تخم بیرون می آیند . میتوانید بچه ا را از والدین جدا کرده و مستقلاً بزرگ کنید . تغذیه بچه ها با میگوهای آب شور کوچک که با دل گاو مخلوط شده است خواهد بود . ویژگی ها
تا سال 1348 تقریبا تمامی اسکار هایی که در بازار های جهانی ارائه می شدند همرنگ و مشابه رنگ طبیعی آن بودند. از این سال که ارائه اسکار قرمز به بازار آغاز شد , توجه علاقمندان بیشتر جلب این نژاد گردید.
اسکار قرمز نخستین بار به وسیله یک تاجر تایلندی از بین افراد حاصله از تکثیر اسکار معمولی که رنگ قرمز داشتند جدا شد و طی چند نسل , نژاد نسبتا خالصی از آن تهیه و به بازار ارائه گردید.
نژاد اسکار ببری هم که از نظر رنگ حالتی بین اسکار معمولی و اسکار قرمز دارد , حدود 25 سال قبل , به بازار عرضه شده است .
امروزه نمونه های باله بلند و مسی رنگ آن هم دیده می شوند.
اسکار ها معمولا ماهی های کوچکتر از خود را می خورند و یا از دسترسی آنها به خوراک جلوگیری می کنند . ولی میتوان آنها را با ماهیان هم اندازه مانند گربه ماهیان و سایر انواع سیکلیده نگهداری کرد.
عمر سیکلید مخملی در طبیعت تا 15 سال گزارش گردیده است.
ماهی اسکار بومی آمازون , پاراگوئه و شرق ونزوئلا
هنگام تخم ریزی نر و ماده را نباید ناراحت و عصبانی نمود. باید بگویم که ماهی ماده تخمهای خود را یک مرتبه نمی ریزد , بلکه مقداری را ریخته و نر آنها را بارور می کند و سپس دوباره این کار تکرار می شود.
در دمای 25-26 درجه سانتی گراد طول رشد و نمو جنینی حدود 36 ساعت خواهد بود.

 ا سکارماهی پر اشتهایی می باشد وبا دهان نسبتآ بزرگش می تواند لقمه های بزرگتر از دهانش را بگیرد وآرام ببلعد. بهتر است عمده غذایش را لوفاگ مرغوب ومتناسب با دهانش را تشکیل دهد البته دل گاو،گوشت،میگوو...را بسیار دوست دارد. همچنین شکارچی بسیار ماهری است اگر خواستار این هستید که اسکار شما بسیارپرجلاترو رنگش در هر اندازه ای بسیار زیباباشد روزانه2الی3(یا بیشتر)ماهی رودخانه ای به آن بدهید که بهترین غذای هورمونی برای ماهی به حساب می آید .
برای خرید اسکار دقت زیاد فرمایید بهتر است از انواع سلطنتی خارجی یا باله بلند خارجی خرید اری کنید. .واز رنگ های مسی وتایگر زردوسیاه باشد تا درآینده اسکاری زیباو با ارزش داشته باشید.

طرز تشخیص جنسیت اسکار:

ماهی نر:

نوک لوله ی اسپرم نر شبیه به نوک قلم نی و دوکی شکل است.

قوز روی سر ستبر و بلندتر است.

لبهای پهن و ضخیمتری نسبت به ماده دارد و کمی دهانش بزرگتر است.

ماهی ماده:
1-
نوک لوله تخمدان درست شبیه تخم و لبه آن گرد است.
2-
قوز روی سر کوتاه تر است.
3-
لبهای ماده باریکتر و نازکتر و دهان تر است

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 1:1 |  لینک ثابت   • 

پنجشنبه 1388/06/19

Flower Horn

ازماهی های هیبرید هستند و از تلفیق چند نوع از سیکلید ها این ماهی تولید شده و اسم علمی ندارند در عوض اسم چینی دارند (Luohan). عده ای عقیده دارن که پیدایش این ماهی بر اثر جهش ژنتیکی سیکلید هاست ولی دلایل زیادی هست که این ماهی در اثر جفت گیری های انتخابی بشری بدست اومده.

در چین ماهی پر طرفداری هست و بدلیل رنگهای زیبای اون مثل دیسکس و اروانا مشتاقان زیادی داره.

شرایط سخت اکواریوم رو از لحاظ دما، سختی اب و پ هاش و نیترات رو تحمل میکنه ولی بهترین پ هاش برای اون 7 تا 7.8 هست. ودمای 27 تا 32. مثل تمام سیکلید ها فضای بزرگ برای شنا و مخفیگاه رو در اکواریوم دوست داره ولی به گیاه طبیعی جور نیست. شن کف رو هم بهم میریزه. تا 30 سانت رشد میکنند.

در سطوح میانی و کف اکواریوم شنا میکنند

تقریبن انواع غذا هارو میخورن چه زنده و چه خشک ویا فریز شده.

ماهی بسیار مهاجمی هست و عمومن با ماهی دیگری سازگاری نداره. حتا میگن بهتره با دست بهش غذا ندهید!
بعضی عقیده دارند که با سیکلید های بزرگ میشه نگهداری بشه.

تانک بزرگی احتیاج داره ( 120 در 60 ) چون سریع بزرگ میشه . 2 سانت در ماه!

تخم گذار هستند و از بچه هاشون مراقبت میکنند.تکثیر شون سخت نیست و نزدیک 1000 تخم میگذارند.

بسته به رنگهاشون و بزرگی و رنگ قوز پیشانی اونها قیمت های متفاوتی دارند. چون رنگ حیوان در شرایط استرس بهتر میشه! بعضی اون ها رو تو تانک های کوچک ویا ائینه دار میگذارند.

مثل آروانا در چین به اون اعتقاداتی نظیر اوردن شانس یا خوشبختی هم وارد میشه.


نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 0:55 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 1388/06/18

Arowana

آروانا Scleropages spp ماهي گرانقيمتی است. پس هنگام خريد بايد به يكسري نكات مهم توجه كنيد تا بهترين ماهي را انتخاب نماييد.
تعدادي از اين موارد عبارتند از :

رنگ : بستگي به گونه آن، رنگش بايد روشن و درخشنده باشد.

شكل بدن : به ميزان كافي پهن و طويل باشد و هر باله بايد كامل بوده و در جاي خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم، درخشنده و كاملاً شكل دار و بزرگ

سبيلكها : بلند و مستقيم، هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده، هر باله بايد شعاعهاي نرم و سخت باله اي را داشته باشد.

سرپوش آبششي : نزديك به سر و بدن باشد. سرپوش بايد درخشنده و بدون جراحات باشد.

چشمها : در شكل و اندازه مناسب باشد، كدر نباشد، برآمدگي نداشته باشد ، شفاف باشد.

دهان : كاملاً بسته باشد و هيچكدام از فكها از آن يكي جلو نزده باشد.

دندانها : تميز بوده و در جاي خود و در يك خط در راستاي فك باشد.

شكم : برآمده نباشد و در ناحيه لگني صاف و تخت باشد.

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا مي كند.

حال در مورد جزئيات موارد بالا صحبت مي كنيم :

رنگ :
مهمترين عامل در خريد ماهي رنگ آن است زيرا اولين عاملي است كه علاقه‌مندان را به طرف خود جلب مي كند. بنابراين اگر شكل ماهي جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهيان ايده آل محسوب نمي گردد.

شكل بدن :
ماهي نبايد خيلي چاق و يا خيلي لاغر باشد. به غذايي كه به آن مي دهند و محل نگهداريش توجه كنيد. اندازه مخزن به طور مستقيم، رشد وگسترش بدن را تحت تأثير قرار مي دهد. فضاي محدود مانع از رشد ماهي مي گردد و باعث ايجاد قوز در ماهي شده و تمايل به خميدگي در ماهي افزايش مي يابد. به طور كلي اندازه مخزن در هر مرحله بايد حداقل سه برابر طول ماهي باشد.
غذاي داده شده بايد مغذي باشد و از غذاهاي دريايي در رژيم غذايي آنها استفاده كنيد. ماهي نبايد به يك نوع غذا عادت كند و يا به مقدار زيادي غذا بخورد. غذادهي بايد به خوبي كنترل گردد.

فلسها :
عامل ممايز كننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره بايد درخشنده باشند. نبايد تيره و لك دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روي فلسها مناسب بوده و دليل بر وجود عوامل بيماريزا نمي باشد.
بسياري از مردم تصور غلطي از فلسها دارند و فكر مي كنند كه وقتي برخي فلسها افتادند، آنها به طور طبيعي جايگزين نمي گردند. هنگام جايگزيني فلسها، احساس خارش به ماهي دست مي دهد و باعث مي شود كه ماهي خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. اين مساله مي تواند سبب ايجاد جراحت در ماهي گردد. براي جلوگيري از اين مشكل، اجسامي كه مي توانند به ماهي آسيب برسانند را از مخزن حذف كنيد. دوره جايگزيني فلسها، 5-3 هفته طول مي كشد.
در اين مدت زمان بايد مراقب ازدياد باكتريهاي مضر باشيد يعني شرايط فيزيكي و شيميايي آب را كنترل نماييد. اگر يك فلس غير طبيعي بود، مي توانيد ماهي را بي‌هوش كرده و آنرا بكنيد. به زودي فلس جديدي در اين محل رشد خواهد كرد.

سبيلكها :
بايد به اندازه كافي بلند و مستقيم باشند و رنگي شبيه رنگ بدن داشته باشند.از خريد ماهي با سبيلكهاي كنده و كوتاه شده پرهيز كنيد.

سبليكها چگونه محافظت و نگهداري مي شوند ؟
در ابتدا بايد بگويم كه فضاي مخزن شما بايد به ميزان كافي وسيع باشد تا سبيلكها بتوانند به راحتي فعاليت كنند در غير اينصورت نمي توانند به خوبي رشد كرده و مدام به اجسام آكواريوم ماليده شده و دچار جراحت مي گردند.


نكات قابل توجه :
-
مخزن را با سنگها و ديگر وسايل زينتي تزئين نكنيد ( يك مخزن ساده بهترين است) .
-
غذا را در كنار مخزن نريزيد و آنرا در وسط آكواريوم قرار دهيد.
-
هيچ گاه به شيشه ضربه نزنيد زيرا اين كار باعث عصبي شدن و ترسيدن ماهيان ميگردد.
-
سرپوشي براي مخزن در نظر بگيريد و گوشه هاي آكواريوم را توسط چسب گرد كنيد ( گوشه دار نباشد)
با رعايت نكات بالا مي توانيد از وارد آمدن صدمه به سبيكلها به ميزان زيادي بكاهيد. در صورت كنده شدن و شكستن سبيلكها، بازسازي دوباره آنها بستگي زيادي به تغذيه و سن ماهي و شرايط آب دارد. ماهيان جوانتر دوره بازسازي كوتاهتري دارند.
سبيلكها مي توانند به دو صورت صدمه ببينند :
1-
زماني كه سبيلك از ريشه كنده مي شود :‌ زماني كه اين مساله اتفاق مي افتد، بازسازي آن حتي براي جوانها نيز مشكل است.
2-
زماني كه سبيلك از ريشه كنده نمي گردد : اگر سبيلك از ريشه كنده نشود اما دچار خميدگي گردد، بهتر است كه آنرا قطع نكنيد تا دوباره رشد كند و پس از رشد دچار ناهنجاري نگردد.

باله ها :
هرگونه صدمه اي به باله ها مي تواند زيبايي ماهي را تحت تأثير قرار دهد و بر شناي ماهي تاثير گذارد. يك باله زيبا بايد صاف و گسترده باشد و تمامي شعاعهاي سخت باله اي صاف و محكم باشند و هيچگونه پارگي در باله ها مشاهده نگردد.
در زمان بچگي، بايد كاملاً مراقب اين ماهي بود و در اين مرحله نبايد فضاي زيادي را در اختيار آنها قرار دهيد. در فضاي خيلي بزرگ، ماهي ها به سرعت مي ترسند و احساس ناامني مي كنند. فضاي كوچكتر احساس امنيت بيشتري را به ماهي مي دهد اما فعاليت ماهي كمتر مي گردد.
هنگامي كه ماهي به سن نوجواني رسيد، مي تواند به يك مخزن بزرگتر انتقال يابد براي جلوگيري از صدم باله ها، به اين نكات توجه كنيد :
-
از وسايل تزئيني همانند سنگها استفاده نكنيد.
-
ماهيان ديگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهيد.
-
براي انتقال جوانترها ، از توري نرم استفاده نماييد و زماني كه به 15 سانتيمتر رسيدند، از تور نبايد استفاده كرد و به جاي آن از كيسه پلاستيكي استفاده نماييد.
-
اگر شعاع سخت باله اي صدمه ديد، مي توانيد آنرا از پايه قطع كنيد تا به جاي آن شعاع سخت جديدي در بيابيد، در مورد آروانا ماهي بايد قبل از عمل جراحي بيهوش گردد.
شعاعهاي باله دمي بسيار حساس بوده زيرا عامل اصلي ايجاد حركت در ماهي مي‌باشند و هر گونه صدمه به آنها، نحوه حركت ماهي را تحت تأثير خود قرار مي دهد.
براي عمل جراحي، حتما از يك حرفه اي كمك بگيريد. ممكن است كه پس از جايگزيني شعاع باله اي، آنها شكل مناسبي پيدا نكنند.

چشمها :
در حالت طبيعي چشمها به سطح آب نگاه مي كنند و به دنبال غذاهاي زنده مي‌باشند.
زيرا در طبيعت ، يكي از غذاهاي اصلي آنها را پرندگان نشسته بر روي شاخه ها و يا سطح آب تشكيل مي دهد. چشمهاي سالم بايد كاملاً در مركز بوده و كدر و برآمده نباشد. آنها بايد ظاهر طبيعي داشته و بتوانند به راحتي چرخش كنند. كاملاً شفاف بوده و به روشني بدرخشند.
در مخزن چشم ماهي به چند دليل بيشتر به سمت پايين معطوف است :
1-
در مخزن چون غذاها سريعاً به كف مي روند، چشمها به دنبال غذا در كف بوده و به سمت پايين مي نگرد.
2-
اين مساله به اندازه كافي امتحان نشده است اما چربي در ميان حفره چشمي انباشته مي گردد و باعث مي شود كه چشم برآمده شده و يا به سمت پايين متمايل گردد.


دهان :
لبها نبايد خيلي برآمده باشند و فك پايين نبايد شل باشد. در آكواريوم آروانا اغلب خود را به ديواره ها مي مالاند كه باعث مي گردد عضلات فك سست و شل گردند. براي جلوگيري از اين مشكل، بايد مخزن را بزرگتر كنيم و يا توسط فيلترهاي داخلي، جريان آب را قوي تر نماييم.

دندانها :
به طور كلي علاقه مندان به ماهي، توجه زيادي به دندانها نمايند اما به هر حال دندانها كاملاً مهم مي باشند. اگر دندانهاي ماهي سالم نباشند، آنها تأثير خود را بر روي سلامت ماهي خواهند گذاشت.

سرپوش آبششي :
بايد صاف و عادي باشد. هيچگونه برآمدگي و چين خوردگي بر روي آن وجود نداشته باشد. موارد زير را براي داشتن يك سرپوش سالم در ماهيانتان مد نظر قرار دهيد :
-
از وسايل تزئيني در داخل مخزن استفاده نكنيد.
-
دماي صحيح را در مخزن برقرار كنيد. اگر دما خيلي بالا باشد، سرپوشهاي آبششي و عضلات سر دچار چين و چروك مي شوند. توجه كنيد كه تغييرات دمايي شديد باعث كج شدن سرپوشها مي گردد.
-
شرايط صحيح فيزيكي و شيميايي را در مخزن برقرار كنيد. توجه خاصي به نظافت و ميزان اكسيژن موجود در آب داشته باشيد.
اگر هر گونه جراحتي در ناحيه آبششي مشاهده گرديد، براي جلوگيري از عفونتهاي باكتريايي و قارچي، از داروهاي مناسب استفاده نماييد.

شكم :
شكم نبايد برآمدگي داشته باشد در غير اينصورت ماهي دچار مشكلات معده است. به غير از زماني كه ماهي مي خواهد تخم ريزي كند.

نحوه شنا كردن :
شيوه شنا در افزايش زيبايي ماهي مؤثر است. ماهي زيبايي كه به درستي شنا نمي كند. ارزش خود را به ميزان زيادي تحت تأثير قرار مي دهد. شناي صحيح به اين صورت است كه ماهي بتواند به طور عمودي شنا كند و باله هاي خود را كاملاً باز كند. سبيلكها بايد صاف باشند و ماهي نبايد دائما بالا و پايين رودو يا به صورت زاويه دار شنا كند.

ترجمه و گردآوري: علي كرمي- دانشجوي كارشناسي ارشد رشته شيلات
منبع : سايت شيلات ايران

 

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 0:57 |  لینک ثابت   • 

چهارشنبه 1388/06/18

Angel-۲:

از جمله ماهیهایی که با وقار خاصی بین گیاهان شنا می کند ماهی آنجل می باشد که زیستگاه اصلی آنها رودخانه آمازون می باشد این ماهی از انواع گوشتخواران بوده ولی با وجود این بسیار آرام است ، نوارهای پهن تیره بدن این ماهی نشان دهنده آنست که در مناطق آبهای راکد بین گیاهان انبوه زندگی می کند بدینوسیله قادر خواهد بود خود را بین گیاهان استتار نماید ، پس بهتر است که در گوشه ای از آکواریوم گیاهان برگ پهن را بکارید تا بتواند خود را میان آنها استتار نماید و همچنین بر روی برگ آنها تخم ریزی کند ، ماهیهای گوستخوار دیگر را نباید ( حتی الامکان ) با آنها در یک جا قرار داد و بدین وسیله از ایجاد کشمکش در آکواریوم جلوگیری نمایید.

ماهی آنجل در رنگهای بسیار متنوعی در بازار وجود دارند که رنگهای سیاه با نوارهای نقره ای رنگ از همه رنگها بیشتر یافت شده و به آکواریوم نیز تنوع خاصی می بخشد از خصوصیات بسیار زیبا ماهی آنجل گروهی زندگی کردنشان می باشد که می توان چندین نوع از آنها را چه از نظر رنگ و نژاد بایکدیگر در یک آکواریوم بزرگ نگهداری نمود.

 ماهی آنجل نیاز به ( PH ) بین 5/6 تا 2/7 می باشد اما جهت تکثیر آنها به آبی با (PH) 5/6 تا 8/6  یا (PH) 7 نیاز داریم و بهترین دما برای پرورش آنها بین 28 تا 30 درجه سانتیگراد است.

تشخیص جنسیت:

جنس نر:

1: دارای برآمدگی بر روی پیشانی اش می باشد.

2: دارای لبهایی ضخیمتر می باشد.

3: دارای جسه ای بزرگتر از ماده هاست.

4: لوله مخرجی جنس نر کوچکتر و باریکتر و نوک تیز است.

جنس ماده:

1: برآمدگی روی سر ماهی ماده کوچکتر و میشه گفت نسبت به جنس نر خود صافتر است.

2: دارای لبهای نازکتر از جنس نر بوده و همچنین دهانش هم نسبت به جنس نر کوچکتر است.

3: دارای جسه ای کوچکتر از جنس نر است ( گاهی اتفاق می افتد که هر دو جنس هم اندازه باشند ).

4: لوله تخمی جنس ماده بزرگتر و برجسته تر بوده و دارای سری گرد است.

تکثیر ماهی آنجل:

ماهیهای مولد را پس از تشخیص در آکواریومی مجزا و دور از ماهیهای دیگر ( اعم از خانواده خود و دیگر نژاد ماهیها و حتی کفخوارها ) نگهداری می کنیم اگر ماهیها جفت شده اند که هیچ ولی اگه هنوز با هم جفت نشده باشند باید صبر کنید تا با گذشت مدت زمان کوتاهی به همدیگه علاقه مند شوند اما بهتر آن است که ماهیهای آنجل را به صورت گروهی نگهداری کنید تا از میان خود و به صلیقه خودشان جفت انتخاب کنند و بعد از آن در آکواریومی مجزا قرار دهید همچنین داخل آکواریوم از سنگهای سفید و صیقلی  و یا از لوله « پی.وی.سی » به صورت نسبتا" قائم در گوشه ها استفاده نمایید تا ماهی بتوان بر روی آنها تخم ریزی نماید ، ( راستی برای تحریک ماهیهای آنجل برای جفتگیری بهتره که از چند تخته سنگ سفید و صاف و یا یک لوله «  پی.وی.سی » به صورت نسبتا" عمود در آکواریومتان استفاده نمایید ).

ماهیها با دهانشان شروع به تمیز کردن سنگ یا محلی که می خواهند تخم ریزی نمایند می کنند و به نظر می رسد که به آن محل دارند بوسه می زنند ، این کار را هر روز انجام می دهند تا ماهی ماده داخل شکمش تخمها را آماده سازد و در روز آخر و ساعات آخر تخم ریزی هر دو ماهی به سرعت محل را تمیز می کنند به طوری که دهانشان را روی تخته سنگ قرار داده و به طرف پائین به سرعت شنا می کنند.

و بلاخره ماهی ماده شروع به چسباندن تخمها ( تخم ریزی ) بر روی محلی که آماده ساخته اند می نماید و پشت سر آن هم ماهی نر خود را برای باور ساختن تخمها و اسپرم پاشی بر رویشان آماده می کند ( گاهی اتفاق می افتد که ماهیها به جای اینکه روی تخته سنگ تخم ریزی نمایند بر روی چسب گوشه های آکواریوم و یا بر روی شیشه بخاری و دماسنج و یا برگ گیاهان و جاهای دیگر که اصلا" انتظارش را نداشتید تخم ریزی می کنند ).

بعد از اتمام تخم ریزی حال تخم ها را به دو صورت می توانید پرورش دهید:

1: طبیعی ( به خود ماهیهای مولد بسپارید که از تخم و نوزاد خود نگهداری نمایند ).

2: مصنوعی ( خود فرد نگهدارنده ماهیها مسئولیت نگهداری تخمها و نوزادان را به عهده می گیرد ).

روش اول کار آرایی نداشته و در بیشتر مواقع ماهیها پس از تخم ریزی و یا طی مراقبت از تخمها همه تخمهایشان را می خورند و همچنین مدت تخم ریزی بعدی را هم به تاخیر می اندازند چون ماهی مشغول بزرگ کردن نوزادانش می باشد و تا بزرگ نکردن آنها تخم ریزی نمی کند پس بهتره که فرد پرورش دهنده خود تخمها و نوزادان را پرورش دهد که در این صورت هم تخمهای زیادی از ماهیها می توان گرفت و هم اینکه شانس به دنیا آمدن نوزادان زیاد می باشد پس از اتمام تخم ریزی تخمها را همراه با سنگ یا لوله و یا هرجایی که تخم ریزی کرده اند برداشته و داخل آکواریومی کوچکتر که فاقد سنگ و ماسه و وسایل تزئینی است و با آب مخلوط شده با داروهایی چون متلین بلوی « ضد عفونی کننده » و آکروفلاوین « ضد انگل یا ضد پوسیدگی باله و دم » به عمق حدودا" 10 سانتیمتر پر شده است قرار می دهیم ( مقدار داروی متلین بلوی باید برای هر لیتر یک قطره در نظر گرفته شود اما برای آکروفلاوین باید برای هر لیتر 2 قطره در نظر بگیرید ) و در فاصله 10 ویا کمتر از 10 سانتیمتری تخمها یک سنگ هوا را که شبانه روز کارکند قرار می دهیم تا آب تازه را از روی تخمها عبور دهد و اکسیژن لازم و آب تازه به تخمها برسد.

ماهی آنجل هر 7 تا 10 و حتی 15 روز برای مدت چندین ماه تخمریزی می نمایند که در این مدت اگر موفق به پرورش همه نوزادان باشید هزاران هزار ماهی آنجل خواهید داشت این را هم بگم که میشه گفت در هر بار پرورش تخمها حدود 25% و یا 50% تخمها فاسد شده و به رنگ شیری در می آیند و نمی شه همه تخمها را به لارو تبدیل کرد.

 مراحل پرورش تخمها و نوزادان:

روز اول : بعد از تخم ریزی تخم ها را در آکواریومی مجزا قرار می دهیم.

روز دوم : کمی از تخمها فاصد شده و هنوز هیچ علائمی از به دنیا آمدن نوزادان دیده نمی شود.

روز سوم : نصفی از تخمها فاصد شده و نصف دیگر هم به لارو تبدیل شده که فقط دم آنها که دائما" در حرکت است دیده می شود و از زرده تخمی که داخل شکمشان است تغذیه می کنند پس لزومی ندارد که به آنها غذا داد چون این زرده را 4 تا 5 روز تغذیه می کنند.

روز چهارم : همه نوزادان بر روی کف آکواریوم افتاده و خود را از ناحیه سر به آشغالهای کف آکواریوم چسبانده اند و اگر قادر به تمیز کردن آشغالها بودید باید آب آکواریوم را همیشه تمیز نگهدارید و حتی آن تخته سنگ یا لوله را که تخمها بر روی آن بودن در صورت نبود لارو ماهیها بر رویش آن را هم از محل دور نمایید.

روز پنجم : باز خود را به اجسام دیگر چسبانده و اتفاق بسیار مهم این که چشمهایشان نیز به وجود آمده و از دور هم مشاهده می شوند و همچنین باله دمیشان نیز کمی بزرگتر شده است.

روز ششم : نوزادان همگی دارای باله سینه ای و دمی هستند و همچنین زرده تخمی که بر روی شکمشان بود فرو رفته ( در حال اتمام است ) و یکی دوتای آنها قادر به شنا کردن است.

روز هفتم : شکم نوزادان بسیار لاغر شده و نیمی از آنها هم قادر به شنا کردن هستند و همچنین رنگشان هم کمی تغییر کرده است.

 روز هشتم : همه نوزادان در یک دسته شنا کرده و همچنین اولین غذا که لارو آرتمیای تازه است به نوزادان داده می شود همچنین باید لاروها را 3 تا 4 بار در روز تغذیه نمایید اما بهتره که 3 بار این کار و انجام دهید.

( باید 3 تا 4 روز اول را به اندازه ای به آنها غذا داد که برای هر کدام از لارو ماهیهای آنجل حدود 1 تا 2 تا لارو آرتمیا برسد و اگه کمتر باشد موجب مرگ و میر بسیاری از آنها شده و اگر هم زیادتر باشد باعث آسیبهایی می شود که بعد از بزگ شدن لاروها مشخص می شود ).

طی مدت 14 روز ( 2 هفته ) محل لارو ماهیها را تمیز نگه دارید و آب آنها را در صورت لزوم تعویض کرده و از داروهای فوق الذکر استفاده نمایید و بعد ازاین مدت می توانید آنها را در آکواریومی متوسط و با ماسه و گیاه نگهدارید تا بهتر رشد کنند « چون بعد از گذشت 2 تا 3 هفته لاروها در محل اولیه خود ( آکواریومی که به دنیا آمده اند ) شروع به مردن می کنند و باید آنها را به آکواریومی متوسط که با ماسه و گیاه تزئین شده انتقال دهیم ».

نوشته شده توسط پیام میرزاخانی در 0:52 |  لینک ثابت   •